
Tradycyjnie wielu z nas przyszło uwielbić Jezusa w Najświętszym Sakramencie i przyniosło do poświęcenia bukiety kwiatów.
O zwyczaju święcenia na zakończenie oktawy kwiatów i ziół tak pisał przed kilkoma dniami w portalu wiara.pl Ks. Leszek Smoliński:
"Na zakończenie oktawy Bożego Ciała święciło się (ten zwyczaj pozostał do dziś) także wianki z ziół. Przechowywano je później przez cały rok i wierzono, że mają dużą moc. Robiono z nich napary na przeróżne dolegliwości. Zioła wkładano konającym pod poduszkę, aby im ulżyć w przejściu do wieczności. Brzozowe gałązki na wsiach zatykano w narożnikach pól, układano w stajniach i oborach. W niektórych regionach, na polach dworskich, zakopywano kartki z fragmentami czterech ewangelii czytanych podczas procesji Bożego Ciała. Wierzono, że słowo Boże będzie strzegło upraw i spowoduje urodzaj".
Kilka zdjęć, prezentujących niektóre z przyniesionych dziś do poświęcenia bukietów kwiatów, zbóż i ziół.
Zakończenie oktawy w obiektywie Michaliny Paczkowskiej



