Za nami uroczystość ku czci Patronów naszej parafii. Uroczystą sumę w intencji parafian odprawił ks. Cezary Garnuszek, od wtorku wikariusz w parafii św. Urszuli w Kowalu. W jej przygotowanie jak zwykle włączyła sie służba liturgiczna, asysta, straż pożarna. Kościół udekorowały rodziny z Gorenia Dużego.

Poniżej fotorelacja, przygotowana przez panią Dorotę Pyszykowską.

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała święci się wianki. To długa polska tradycja. Plecione są przede wszystkim z ziół, choć dla ozdoby dodaje się także kwiaty. Celebrans błogosławi je na zakończenie Mszy świętej dziękując za pierwociny zieleni tego roku i prosząc, by Bóg tegoroczne plony zachował od wszelkich nieszczęść.

W krótkiej fotorelacji prezentujemy wianki zdobiące ołtarz, a także przyniesione przez dorosłych i dzieci.

20 czerwca 2019 przeżywalismy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po uroczystej Mszy świętej za paraffian wyruszyła tradycyjna procesja do czterech ołtarzy, usytuowanych przy domach państwa Tomaszewskich, Witkowskich, Gątarków i przy kościele. Poniżej fotorelacja z procesji, przygotowana przez panią Dorotę Pyszkowską.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest typowo polskim zwyczajem. Zawartość koszyczka nawiązuje do Baranka Paschalnego (wędliny), chleba rozmnożonego na pustyni i nowego życia, jakim Zmartwychwstały obdarowuje ochrzczonych (jajka). Ciasto nawiązuje do świątecznych potraw, jakie Jezus spożywał po swym zmartwychwstaniu z uczniami. Dopełnieniem święconki jest modlitwa, jaką rodziny odmawiają przed świątecznym posiłkiem:

"Panie Jezu Chryste, zasiądź między nami. Pozwol przeżyć radość Twego zmartwychwstania. Niech się okażemy Twoimi uczniami, a stół nasz niech będzie znakiem pojednania."

A niżej nasze koszyczki ze "święconką" w obiektywie pani Doroty Pyszkowskiej.

Dzień ciszy. Powagi i dostojoństwa, ale nie smutku. Słuchanie Słowa, adoracja Krzyża i miłości, ukrytej w Najświętszym Sakramencie. "Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy" - zaśpiewamy za kilka godzin. Oto krótka fotorelacja  z tej przejmującej liturgii w naszej parafii, przygotowana jak zwykle przez panią Dorotę Pyszkowską.