Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest typowo polskim zwyczajem. Zawartość koszyczka nawiązuje do Baranka Paschalnego (wędliny), chleba rozmnożonego na pustyni i nowego życia, jakim Zmartwychwstały obdarowuje ochrzczonych (jajka). Ciasto nawiązuje do świątecznych potraw, jakie Jezus spożywał po swym zmartwychwstaniu z uczniami. Dopełnieniem święconki jest modlitwa, jaką rodziny odmawiają przed świątecznym posiłkiem:

"Panie Jezu Chryste, zasiądź między nami. Pozwol przeżyć radość Twego zmartwychwstania. Niech się okażemy Twoimi uczniami, a stół nasz niech będzie znakiem pojednania."

A niżej nasze koszyczki ze "święconką" w obiektywie pani Doroty Pyszkowskiej.

Dzień ciszy. Powagi i dostojoństwa, ale nie smutku. Słuchanie Słowa, adoracja Krzyża i miłości, ukrytej w Najświętszym Sakramencie. "Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy" - zaśpiewamy za kilka godzin. Oto krótka fotorelacja  z tej przejmującej liturgii w naszej parafii, przygotowana jak zwykle przez panią Dorotę Pyszkowską.

 

Uroczystą Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Ta celebracja jest dziękczynieniem za sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa, oraz przypomnieniem najważniejszego dla chrześcijanina przykazania miłości. Znakiem ostatniej jest obrzęd umycia nóg i procesja z darami, w której niesiemy dary. Tradycją naszej parafii jest przekazywanie ich dla schroniska dla bezdomnych, prowadzonego przez Siostry Albertynki, we Włocławku. Siostry jak zwykle przyjęły je z radością i pamiętającym parafianom składaja podziękowanie.

Poniżej fotorelacja z Mszy św., jak zwykle przygotowana przez panią Dorotę Pyszkowską.

Mimo obaw pogoda dopisała. Zatem tradycyjnie zebraliśmy sie przy figurze Matki Bożej w lesie na Czarnem. Dorośli, młodzież, dzieci, ministranci. Stąmtąd w uroczystej procesji przeszliśmy do naszej parafialnej świątyni. Na zakończenie Mszy świętej wykonawcy największych palm i dzieci otrzymały drobne upominki. Brama do Triduum Paschalnego została otwarta.

Fotorelację jak zwykle przygotowała pani Dorota Pyszkowska. Dziękujemy i liczymy na więcej :)

Przy okazji fotorelacji przypominam o zbiórce świątecznych darów w Wielki Czwartek. Jak zwykle zostaną przekazane do schroniska dla bezdomnych we Włocławku, prowadzonego przez Siostry Albertynki.

 

 

Od 13 do 19 stycznia grupa ministrantów z naszej parafii była na feriach w górach. Miejscem zamieszkania był jak zwykle gościnny dom w małej, gorczańskiej wiosce Zasadne. Stamtąd wyruszaliśmy każdego dnia na wycieczki i na narty. Pierwszego dnia zmierzyliśmy się z niedostępnością Tatr. Zasypany szlak na Rusinowa Polanę i nadchodząca śnieżyca zmusiła nas do odwrotu. Za to w drodze powrotnej, jakby w nagrodę, otworzyło się małe okienko pogodowe i przez kilka munit mogliśmy podziwiać Tatry Bielskie. Wtorek, środa i czwartek przeznaczone były na narty. Dzięki instruktorom ośrodka narciarskiego w Kluszkowcach już drugiego dnia chłopcy mogli wyruszyć na podbój tras o średniej trudności zjazdu (czyli tzw. niebieskich). Piątek przeznaczyliśmy na wyprawę do wąwozu Homole i wzdłuż przełomu Dunajca. Także na jego słowacką część. Sobota, niestety, przeznaczona była na pożegnanie z gościnnymi gospodarzami i powrót do domu. Oczywiście po drodze skręciliśmy na Jasną Górę, gdzie dziękowaliśmy za te piękne dni i modliliśmy się w intencji naszej parafii.

Poniżej galeria zdjęć z naszego wyjazdu. Autorem zdjęć jest Adam Pawlak.