Strona główna » Ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne

V Niedziela w Wielkim Poście

[ 26.03.2023 r.

1. Zasłonięty krzyż oznacza, że Kościół od czasu pokuty przechodzi do czasu Męki Pańskiej, przygotowując się do przeżycia Świętego Triduum Paschalnego. Dla naszej parafii takim bezpośrednim przygotowaniem będzie sobotni dzień spowiedzi. Msze święte jak zwykle o godz. 9:00, 12:00 i 16:00. Spowiedź pół godziny przed Mszą świętą. Módlmy się za siebie nawzajem, by nasze spotkanie z miłosierdziem Boga w sakramencie pojednania przyniosło owoce nawrócenia.
2. Przyszła niedziela – Palmowa, rozpoczyna Wielki Tydzień. Tradycyjna procesja z palmami rozpocznie się o godz. 11:30 przy figurze Matki Bożej w lesie na Czarnem.
3. Dziś, po sumie, spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii świętej.
4. Także dziś panie z Klubu Gospodyń wyjątkowych prezentują przed kościołem wielkanocne rękodzieło. Jest możliwość zakupu, ale także – choćby – obejrzenia. W imieniu klubowiczek serdecznie zapraszam.
5. Podobnie jak w latach poprzednich Caritas, w ramach jałmużny wielkopostnej, proponuje nabycie baranków wielkanocnych. Są dostępne w zakrystii, w cenie 10 zł.
6. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego: 1150 zł ze Skrzynek, 480 zł  z Dębowa, 290 zł z Krzewentu od strony Gorenia, 1215 zł z Gorenia, Telążnej Kanał i Niedźwiedzia, 560 zł z Lubat. Dziękuję Państwu: Barbarze Miller, Ewie Paczkowskiej, Oliwierowi Kruczyńskiemu, Jadwidze Filipiak, Jadwidze Pyszkowskiej, Krzysztofowi Kaźmierskiemu, Ewie Żakowieckiej i Krystynie Grzybowskiej za zebranie ofiar.
7. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

IV Niedziela w Wielkim Poście

[ 19.03.2023 r.

1. Śródpoście. Różowy kolor szat jest znakiem przeżywanej w liturgii radości, że oto jesteśmy w połowie drogi do świętowania największych tajemnic naszej wiary. Niech ten duchowy „oddech” będzie zachętą, by z jeszcze większą gorliwością oddać się w następnych dniach modlitwie, rozważaniu Męki Pańskiej i uczynkom miłosierdzia.                                 
2. Przypominam, że Droga Krzyżowa odprawiana jest w piątki Wielkiego Postu o godz. 17:00, a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy św. o godz. 9:00.
3. W przyszłą niedzielę, po sumie spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii świętej.
4. Także w przyszłą niedzielę panie z Klubu Gospodyń wyjątkowych zaprezentują przed kościołem wielkanocne rękodzieło. Będzie możliwość zakupu, ale także – choćby – obejrzenia. W imieniu klubowiczek serdecznie zapraszam.
5. Podobnie jak w latach poprzednich Caritas, w ramach jałmużny wielkopostnej, proponuje nabycie baranków wielkanocnych. Są dostępne w zakrystii, w cenie 10 zł.
6. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego: 590 zł z Czarnego-Radziszewa oraz 400 zł z Okien i Czarnego-Szkoły. Dziękuję paniom: Teresie Piątkowskiej, Halinie Filipskiej i Ewie Radziszewskiej za zebrane ofiar.
7. W tym tygodniu, w czwartek i piątek, dalszy ciąg prac pielęgnacyjnych drzew przy naszym kościele.
8. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

III Niedziela w Wielkim Poście

[ 12.03.2023 r.

1. Trwa Wielki Post. Kościół nieustannie przypomina trzy dobre, wywodzące się z Ewangelii uczynki: modlitwę, post i jałmużnę. Słowo Boże i nabożeństwa wielkopostne skłaniają nas przede wszystkim do rachunku sumienia i umiejętnego przełożenia postanowień na konkretne gesty miłości bliźniego, które liturgia dzisiejszej niedzieli nazywa „lekarstwem na grzechy”.
2. Przypominam, że Droga Krzyżowa odprawiana jest w piątki Wielkiego Postu o godz. 17:00, a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy św. o godz. 9:00.
3. Dziś, po sumie spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii świętej.
4. Podobnie jak w latach poprzednich Caritas, w ramach jałmużny wielkopostnej, proponuje nabycie baranków wielkanocnych. Są dostępne w zakrystii, w cenie 10 zł. Przypominam także o tradycyjnej zbiórce na kwiaty do Grobu Pańskiego.
5. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

II Niedziela w Wielkim Poście

[ 5.03.2023 r.

1. Trwa Wielki Post. Kościół nieustannie przypomina trzy dobre, wywodzące się z Ewangelii uczynki: modlitwę, post i jałmużnę. Słowo Boże i nabożeństwa wielkopostne skłaniają nas przede wszystkim do rachunku sumienia i umiejętnego przełożenia postanowień na konkretne gesty miłości bliźniego, które liturgia następnej niedzieli nazwie „lekarstwem na grzechy”.
2. Przypominam, że Droga Krzyżowa odprawiana jest w piątki Wielkiego Postu o godz. 17:00, a Gorzkie Żale w niedzielę, po Mszy św. o godz. 9:00.
3. W przyszłą niedzielę, po sumie spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii świętej.
4. W ubiegłym tygodniu, w ramach ogólnopolskiej zbiórki, przekazaliśmy z puszki Caritas 400 zł na pomoc niszczonej przez wojnę Ukrainie. Bóg zapłać za złożone ofiary.
5. Podobnie jak w latach poprzednich Caritas, w ramach jałmużny wielkopostnej, proponuje nabycie baranków wielkanocnych. Są dostępne w zakrystii, w cenie 10 zł.
6. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

I Niedziela w Wielkim Poście

[ 26.02.2023 r. ]

1. Posypaniem głów popiołem rozpoczęliśmy Wielki Post. Starajmy się dobrze wykorzystać dany nam przez Pana Boga czas na pokutę, modlitwę i dzieła miłosierdzia, byśmy z czystym sercem mogli za kilka tygodni świętować Tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa.
2. Dziś po sumie spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii świętej.
3. W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 16:00. O 17:00 Droga Krzyżowa w intencji wynagradzającej za nasze grzechy.
4. W skierowanym z okazji pierwszej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie słowie do wiernych Ksiądz Biskup Ordynariusz dziękuje wszystkim za pomoc i wsparcie. Pisze w nim między innymi: „W minionym roku, dzięki Waszej ofiarności, Caritas Diecezji Włocławskiej pomogła blisko trzem tysiącom Ukraińców przebywających na terenie naszej diecezji oraz przekazała ponad półtora tysiąca paczek z artykułami spożywczymi, chemicznymi oraz medycznymi, które trafiły do najbardziej potrzebujących ludzi na terenie okupowanej Ukrainy”. Także dziś cała katolicka Polska, ofiarami złożonymi do puszek Caritas, wspiera naród Ukraiński w jego trudnych chwilach.
5. Bóg zapłać za ofiarę 845 zł, złożoną w ubiegłą niedzielę na tacę, na inwestycje parafialne. Przy okazji informuję, że w najbliższym czasie zostanie wykonana przycinka (kosmetyka) drzew, otaczających naszą świątynię.
6. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

VII Niedziela Zwykła

[ 19.02.2023 r. ]

1. Niedzielą poprzedzającą Wielki Post Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość. Wspieramy duchowo chcących wyjść z nałogu i tych, którzy wyjść nie potrafią.
2. W środę, posypaniem głów popiołem, rozpoczynamy czas przygotowania do świętowania Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa. W okolicznościowym Orędziu papież Franciszek napisał między innymi: „w tym okresie liturgicznym Pan bierze nas ze sobą i prowadzi na miejsce odosobnione. Nawet jeśli nasze normalne obowiązki wymagają od nas pozostania w naszych zwykłych miejscach, przeżywając powszedniość często powtarzaną, a niekiedy nudną, to w okresie Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do „wejścia na wysoką górę” razem z Jezusem, aby przeżyć wraz ze świętym ludem Bożym szczególne doświadczenie ascezy”.
3. Przypominam, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, a w piątki wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
4. Z Wielkim Postem tradycyjnie związane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej – piątek, o godz. 17:00 i Gorzkich Żali – niedziela, po Mszy św. o godz. 9:00. Serdecznie zapraszam do licznego uczestnictwa.
5. W przyszłą niedzielę, po sumie, spotkanie rodziców i dzieci, przystępujących w tym roku do I Komunii świętej.
6. Bóg zapłać za ofiarę 170 zł na wsparcie klasztoru Sióstr karmelitanek w Michelinie i 1098 zł na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Ofiary, jakie będziemy składać w najbliższym czasie do puszki Caritas przeznaczone są na pomoc Ukrainie. Przewodniczący Episkopatu informuje, że wartość dotychczasowej pomocy wyniosła prawie 600 mln zł.

IV Niedziela Zwykła

[ 29.01.2023 r. ]

1. W tym tygodniu, w czwartek, obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce zwane Matki Bożej Gromnicznej. Razem z Symeonem wyznajemy objawione w Jezusie Światło na oświecenie pogan. Znakiem tej wiary i radości są święcone na początku liturgii świece, zwane gromnicami. Msza święta o godz. 17:00.
2. Ofiarowanie Pańskie obchodzone jest w Kościele jako Dzień Życia Konsekrowanego. Modlimy się za posługujące w różnoraki sposób zgromadzenia zakonne i ofiarą wspieramy zakony kontemplacyjne. Taca tradycyjnie przeznaczona jest na wsparcie klasztoru Sióstr Karmelitanek w Michelinie.
3. W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 16:00. Po Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Serca Pana Jezusa.
4. Pod chórem jest do nabycia tygodnik Idziemy z dodatkiem: Brońmy Jana Pawła II. Zachęcam do lektury.

III Niedziela Zwykła

[ 22.01.2023 r. ]

1. Dzisiejsza niedziela, po raz czwarty, obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Jej hasło: Heroldowie słowa – Głosimy, co widzieliśmy. Centralnym punktem obchodów watykańskich jest ustanowienie lektorów i katechistów. Czyli tych, dla których głoszenie i przepowiadanie Słowa Bożego jest, oprócz obowiązków zawodowych i rodzinnych, misją życia. Dla wszystkich wierzących ta niedziela jest przypomnieniem, że nie ma wiary bez codziennego spotkania z Pismem świętym.
2. Na początku roku wielu z nas decyduje się na odpisy podatkowe na cele społeczne i charytatywne. W specjalnej odezwie Ksiądz Biskup Ordynariusz zwraca się do diecezjan z zachętą, by podejmując decyzję uwzględnić Caritas Diecezji Włocławskiej.
3. Dziś po sumie spotkanie rodziców i dzieci pierwszokomunijnych.
4. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską w parafii. Wbrew temu, co niektórzy piszą i mówią, był to czas radosnego, oczekiwanego od dawna spotkania. Czas dzielenia się radościami i smutkami. W wielu domach czas rozmowy o przyszłości duszpasterstwa w naszej parafii. Bóg zapłać za życzliwe przyjęcie i złożone ofiary. Osobom służącym pojazdami i rodzinom troszczącym się o przygotowanie posiłku serdecznie dziękuję.

II Niedziela Zwykła

[ 15.01.2023 r. ]

1.    Trwa wizyta duszpasterska w parafii, czyli tak zwana kolęda. Plan na ten tydzień:
•    Poniedziałek – Lubaty                           
•    Wtorek – Okna                    
•    Środa – Dębowo                                      
•    Czwartek – Skrzynki od Wilińskich
•    Piątek – Skrzynki od Mieszkalskich                          
•    Sobota – Skrzynki od Czerwińskich
2. W przyszłą niedzielę po sumie spotkanie rodziców i dzieci pierwszokomunijnych

Niedziela Chrztu Pańskiego

[ 8.01.2023 r. ]

1.    Niedziela Chrztu Pańskiego zamyka cykl Objawienia Pańskiego. Słysząc nad wodami głos Ojca składamy Mu dziękczynienie wierząc, że dzięki Chrystusowi także my możemy cieszyć się, na mocy sakramentu chrztu, mianem umiłowanych dzieci Ojca. Ten zaszczytny tytuł zobowiązuje nas do wierności Bogu, ale i do tego, by zgodnie z przesłaniem Świętego Jana Apostoła, nie miłować słowem i językiem, ale czynem i prawdą.                                

2.    Trwa wizyta duszpasterska w parafii, czyli tak zwana kolęda. Plan na ten tydzień:
•    Poniedziałek – Krzewent od Adamskich
•    Wtorek – Krzewent od Rusickich (dawniej od Rydeckiej)   
•    Środa – Trzebowo                                    
•    Czwartek – Czarne-Radziszewo
•    Piątek – Czarne-Nadleśnictwo                                
•    Sobota – Czarne-Szkoła          
•    Pozostałe dni według planu ogłoszonego na Facebooku

Nowy Rok 2023

[ 1.01.2023 r. ]

1.    Pierwszy dzień Nowego Roku. Tradycyjnie Kościół poleca się opiece Bożej Rodzicielki Maryi i modli się o pokój na świecie. W tegorocznym Orędziu papież Franciszek pisze między innymi: „Czego się zatem od nas wymaga? Przede wszystkim przyzwolenia, aby nasze serca zostały przemienione przez przeżytą wyjątkową sytuację, czyli zgody na to, aby poprzez ten moment historyczny Bóg przemienił nasze zwyczajowe kryteria interpretacji świata i rzeczywistości. Nie możemy już myśleć tylko o zachowaniu jedynie naszych osobistych czy narodowych interesów, ale musimy myśleć o sobie w perspektywie dobra wspólnego, w wymiarze wspólnotowym, czyli jako „my”, otwarci na powszechne braterstwo”.
2.    Jak wszyscy wiemy, wczoraj, o godz. 9:34 odszedł do domu Ojca papież senior Benedykt XVI. Jego ostatnią wypowiedzianą prośbą była prośba o modlitwę. Chcemy ją ofiarować w dniu pogrzebu, tj. w czwartek o godz. 8:00. O godz. 9:30 rozpocznie się transmisja z uroczystości pogrzebowych na Placu Świętego Piotra. Będzie im przewodniczył papież Franciszek. Jest to dzień pracy, ale mam nadzieję, że znajdzie się grupa, chcąca włączyć się w modlitwę całego Kościoła.
3.    W piątek Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce zwana Trzech Króli. Msze święte jak w niedzielę. Na każdej poświęcenie kredy, kadzidła i wody święconej. Kredą, na znak naszej przynależności do Chrystusa i Kościoła naznaczymy drzwi naszych domów.
4.    Bóg zapłać za dary, jakie w ramach parafialnej akcji „Sprezentuj prezent” zostały ofiarowane na pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie.
5.    We wtorek rozpoczniemy wizytę duszpasterską, czyli kolędę. Początek (z wyjątkiem piątku_ o godz. 9:00. Jak zwykle proszę o podwóz. Plan na ten tydzień:
•    Wtorek – Goreń Duży od Czapskich
•    Środa – Goreń Duży od Rodzińskich do Kwiatkowskich
•    Piątek – Leśniczówka, Telążna Kanał, Niedźwiedź (od 14:00)
•    Sobota – Krzewent od Sarzyńskich
•    Pozostałe dni według planu ogłoszonego na Facebooku
6.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.
7. W zakładce „Wspomóż nas” znajduje się sprawozdanie finansowe parafii za rok 2022.

Narodzenie Pańskie - 2022

[ 25.12.2022 r. ]

1.    Życzenia Biskupa Włocławskiego na Boże Narodzenie 2022
Drodzy Siostry i Bracia w wierze!
Stajemy dziś wobec niepojętej Bożej miłości wobec człowieka: „Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi”. Bóg przychodzi do nas jako małe, bezbronne dziecię, aby pokazać, że prawdziwa moc tkwi nie w sile fizycznej, ale  mocy ducha; rodzi się jako ubogi i bezdomny, aby pokazać, że naszym domem i skarbem jest niebo i Bóg. Przychodzi, aby pomóc nam uporządkować nasze życie. W tym dziele z pewnością pomogą nam wydarzenia, które przeżywać będziemy w nadchodzącym roku: Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej i nawiedzenie Matki
Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. „Przez Matkę do Syna”. Zapraszając Maryję do naszej diecezji, otwórzmy drzwi naszych domów dla Jezusa. Zechciejmy przyjąć Go do naszych rodzin. Niech Jego miłość i pokój przenikną nasze serca i napełnią je radością.
Na takie właśnie przeżywanie świąt Narodzenia Pańskiego oraz cały nadchodzący nowy rok wszystkim błogosławię.
+ Krzysztof Wętkowski, Biskup Włocławski
2.    Niech – jak głosi Słowo Boże – w tym czasie spotkają się w naszych rodzinach, w naszym życiu, w całym nadchodzącym Nowym Roku: łaska i wierność, sprawiedliwość i pokój, a wierność Bogu niech wyrasta z naszych przepełnionych Jego miłością czynów.
3.    Naszym czynem miłości na tegoroczne Święta jest akcja „Sprezentuj prezent – solidarność ciepła z Ukrainą”. Pod obrazem Błogosławionej Bronisławy jest kosz. Jeśli ktoś chce ofiarować to, co dostał, tam jest miejsce na szaliki, czapki, rękawice, odzież termiczną, swetry i bluzy. Już dziś wszystkim ofiarodawcom dziękuję.
4.    Jutro Św. Szczepana, tak zwany drugi dzień Świąt. Msze święte jak w niedzielę. W piątek czcimy Świętą Rodzinę z Nazaretu i modlimy się w intencji naszych rodzin. W sobotę, po Mszy św. o godz. 17:00, dziękujemy Bogu za miniony rok. W Nowy Rok, z całym Kościołem, przez wstawiennictwo Bożej rodzicielki Maryi, modlimy się o pokój.
5.    Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie świątyni do Świąt oraz przygotowującym jasełka, Bóg zapłać.
6.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

IV Niedziela w Adwencie

[ 18.12.2022 r. ]

1.    Czwarta Niedziela w Adwencie zapowiada Emmanuela – Boga z nami. W centrum liturgii pojawia się św. Józef, uczący nas wrażliwości na Boże natchnienia, ale i ufności w czasie, gdy Boże plany zmieniają nasze ludzkie plany.       2.    W tym tygodniu: we wtorek od godz. 9:00 odwiedziny chorych w domach (proszę zgłaszać w zakrystii); w czwartek i piątek przygotowanie kościoła do świąt; w sobotę o 8:30 Msza święta za parafian zmarłych od ostatniej Wigilii. Każdego dnia, pół godziny przed Mszą świętą, okazja do spowiedzi.
3.    Wieczerzą wigilijną rozpoczniemy świętowanie Narodzenia Pańskiego. Pamiętajmy o zapaleniu świecy, figurce Dzieciątka na stole lub pod choinką, lekturze Pisma świętego i wspólnej modlitwie rodzinnej. Pomocą może być szopka, załączona do opłatków wigilijnych.
4.    Pasterkę, czyli Mszę o północy, poprzedzą jasełka, przygotowane przez dzieci, młodzież i dorosłych parafian. Zapraszamy do kościoła już na godz. 23:25. Po jasełkach tradycyjna rzymska kalenda, czyli zwiastowanie narodzin Zbawiciela. Po niej uroczysta Eucharystia. Ranna Msza w pierwsze święto o godz. 10:00
5.    Odpowiadając na apel papieża Franciszka zainicjowaliśmy w parafii akcję „Sprezentuj prezent”. Jeśli pod choinkę ktoś dostał czapkę, rękawiczki, szalik, ciepłe skarpety, sweter lub bluzę, dzieci słodycze lub zabawki, jeśli ma takie pragnienie, może przekazać dla ofiar wojny w Ukrainie, traktując to jako dar dla nowonarodzonego Jezusa. Pod ołtarzem Bł. Bronisławy będzie kosz. Akcja trwa do Nowego Roku. Później zebrane dary przekażemy do Caritas.
6.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

III Niedziela w Adwencie

[ 11.12.2022 r. ]

1.    Zapaleniem trzeciej świecy wchodzimy w trzeci tydzień Adwentu. Towarzyszy na prorok Izajasz, zapowiadający Boże cuda na pustyni. Wierzymy, że Bóg, za każdym razem, gdy przychodzi, wszystko czyni nowym. Ta niedziela nosi nazwę Gaudete – radujcie się i przypomina, że do Bożej radości nie wystarczy tak zwane dobre życie. Autentyczna radość rodzi się z wiary, że będziemy żyć wiecznie.
2.    W sobotę Kościół wchodzi w okres bezpośredniego przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. Dla naszej parafii jest to dzień skupienia i spowiedzi. Msze święte jak zwykle o godz. 9:00, 12:00 i 16:00. Spowiedź pół godziny przed Mszą świętą.
3.    W zakrystii są opłatki wigilijne. Dochód z nich tradycyjnie przeznaczony jest na ogrzewanie kościoła. Są także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom: duża – 20 zł, mała 10 zł.
4.    Dziękuję za ofiarę 554 zł i indywidualne dary w postaci odzieży i upominków, przekazane na pomoc Ukrainie.
5. Klub Kobiet wyjątkowych zaprasza na kolejny już jarmark świąteczny. Do nabycia stroiki, ozdoby i inne rękodzieła, wykonane przez członkinie klubu. Panie będą przed kościołem przed i po Mszach świętych w następną niedzielę.
5.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

II Niedziela w Adwencie

[ 4.12.2022 r. ]

1.    Zapaleniem drugiej świecy wchodzimy w drugi tydzień Adwentu. Towarzyszy na św. Jan Chrzciciel przypominając, że każdy, a więc i nasz czas jest czasem przygotowania dróg dla Pana w naszych sercach.
2.    Konferencja Episkopatu Ukrainy wystosowała specjalny list do Polaków, w którym dziękuje za dotychczasową pomoc dla udręczonego wojną narodu. Piszą w nim między innymi: „w czasie tak wielkiego doświadczenia, kiedy wojna pozostawia po sobie śmierć, cierpienie i zgliszcza, wspólnota Kościoła w Ukrainie nie jest sama, bo jest z nią Kościół w Polsce. Jesteście z nami od 24 lutego, gdy rozpoczęła się wojna. Trudno jest dzisiaj podsumować w liczbach otrzymaną pomoc, ale jest ona wielka, tak jak wielkie są serca Polaków. Prosimy bądźcie nadal blisko nas!”                                  
3.    W czwartek Kościół świętuje Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji, tradycyjnie już, na mszy św. o godz. 17:00 zostaną poświęcone medaliki dla dzieci pierwszokomunijnych.                

4.    W tym tygodniu  odbywa się coroczna zbiórka elektrośmieci. Stary, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można składać obok salki w poniedziałek i wtorek. Jak deklarują organizatorzy, czyli Siostry Loretanki, także środki uzyskane z odzysku zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie.                                                           

5.    W zakrystii są opłatki wigilijne. Dochód z nich tradycyjnie przeznaczony jest na ogrzewanie kościoła. Są także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom: duża – 20 zł, mała 10 zł.
6.    Dziękuję strażakom z Gorenia Dużego za wyczyszczenie rynien na kościele.
7.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

I Niedziela w Adwencie

[ 27.11.2022 r. ]

1.    Zapaleniem pierwszej świecy rozpoczynamy Adwent. W życiu Kościoła ten piękny, radosny czas, ma podwójne znaczenie. W jego pierwszej części ludzie wiary odnawiają w sobie pragnienie doczekania dnia powtórnego przyjścia Chrystusa na ziemię. Jest on naznaczony modlitwą z Apokalipsy: Marana Tha – Przyjdź, Panie Jezu!. W drugiej, zaczynającej się 17 grudnia, przygotowujemy się do świąt Narodzenia Pańskiego.
2.    Zatem istotą Adwentu jest czekanie. Starajmy się o tym pamiętać w czasie, gdy komercja próbuje kusić nas tak zwaną przedłużoną magią świąt. Pamiętajmy, że kto nie potrafi czekać nie będzie również potrafił przeżyć w radości Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.
3.    W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 16:00. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Serca Pana Jezusa.                                                                                                                                                   
4.    Cały czas mamy przed oczami obrazy tragedii w Ukrainie. Jeszcze przed Świętami będziemy chcieli przekazać do Caritas ofiary, jakie będą złożone do puszki przy obrazie bł. Bronisławy.
5.    W zakrystii są opłatki wigilijne. Dochód z nich tradycyjnie przeznaczony jest na ogrzewanie kościoła. Są także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom: duża – 20 zł, mała 10 zł.
6.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

Niedziela Chrystusa króla

[ 20.11.2022 r. ]

1.    Ostatnia niedziela Roku Kościelnego. Rozważamy podwójną tajemnicę: Chrystusa Sługi i Chrystusa Sędziego żywych i umarłych. To także Światowy Dzień Młodzieży. W swoich diecezjach, na spotkaniach z pasterzami, rozważają papieskie wezwanie: „Wstań i idź!” A my modlimy się o ożywienie wiary w młodym pokoleniu.
2.    Księża biskupi skierowali do wiernych Kościoła w Polsce list, w którym zachęcają do głębokiej refleksji nad nauczaniem świętego Jana Pawła II. Tylko w ten sposób będziemy mogli stawić czoła modnym trendom, usiłującym zniekształcić przesłanie świętego papieża.
3.    W przyszłą niedzielę, pierwszą w Adwencie, rozpoczynamy nowy rok kościelny. Przebiegać będzie pod hasłem: Wierzę w Kościół Chrystusowy. Pozwoli nam ono odpowiedzieć na pytanie dlaczego jestem w Kościele i co mi ta obecność daje.                                                                              
4.    W przyszłą niedzielę tradycyjnie poświęcimy opłatki wigilijne. Będą również do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.                                                  
5.    Bóg zapłać za złożoną do puszki Caritas ofiarę 1231 zł na pomoc Ukrainie. Ofiary w najbliższym czasie zostaną przekazane do caritas Diecezjalnej.
6.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXXIII Niedziela Zwykła

[ 13.11.2022 r. ]

1. W Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Modlimy się, by Pan wyzwolił nasze serca z egoizmu, obojętności i braku wrażliwości na najmniejszych tego świata. W jego ramach w sposób szczególny myślimy o Kościele prześladowanym w Ukrainie. Pamiętając, że najbiedniejsi i najsłabsi zostali niemalże na linii działań wojennych, chcemy ich wesprzeć nie tylko modlitwą, ale i ofiarą, złożoną do puszki Caritas pod obrazem błogosławionej Bronisławy.
2. Dziś, po sumie, spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku przystąpią do Pierwszej Komunii świętej. 3. Na parafialnym Facebooku opublikowane jest zaproszenie na diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży w Koninie i na diecezjalny dzień skupienia dla rodzin. Zachęcam do uczestnictwa.
4. Bardzo proszę o zabranie w najbliższych dniach wieńców dożynkowych i przechowanie stelaży do następnego roku.
5. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXXII Niedziela Zwykła

[ 6.11.2022 r. ]

1. Dziś, w niedzielę poprzedzającą Święto Niepodległości, o godz. 12:00, tradycyjna Msza święta w intencji Ojczyzny. Poprzedzi ją (o 11:45) program artystyczny, przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej w Baruchowie. Po Mszy świętej przedstawiciele lokalnych społeczności złożą kwiaty pod obeliskiem, upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości. Natomiast w piątek, 11 listopada, Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 9:00.
2. Z okazji Święta Niepodległości ksiądz biskup ordynariusz udzielił na ten dzień dyspensy od piątkowego postu.
3. Przyszła niedziela obchodzona jest w Kościele powszechnym jako Światowy Dzień Ubogich. Natomiast Kościół w Polsce przeżywa Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku w centrum Dnia jest wojna w Ukrainie. Swoją chęć wsparcia ludziom, żyjącym w coraz trudniejszych warunkach będziemy mogli wyrazić, składając ofiary do puszki pod obrazem błogosławionej Bronisławy.
4. Także w przyszłą niedzielę, po sumie, spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku przystąpią do Pierwszej Komunii świętej.
5. Niedziela Chrystusa Króla obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Młodzieży. Z tej okazji ksiądz biskup zaprasza młodych na spotkanie diecezjalne, które odbędzie się w Koninie, 19 listopada. Chętni mogą dołączyć do grupy dekanalnej, wyjeżdżającej z Kowala.
6. Bardzo proszę o zabranie w najbliższych dniach wieńców dożynkowych i przechowanie stelaży do następnego roku.
7. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXXI Niedziela Zwykła

[ 30.10.2022 r. ]

1. Zbliża się Wszystkich Świętych i tydzień modlitw za zmarłych. Z wdzięczną pamięcią gromadzimy się przy grobach bliskich, by ofiarować im naszą modlitwę osobistą, odpusty, a przede wszystkim Eucharystię, podczas której wielbimy Baranka, który „gładzi grzechy świata”.
2. W Uroczystość Wszystkich Świętych będą dwie Msze święte. O godz. 8:00 w kościele i o 10:00 na cmentarzu parafialnym. Tę poprzedzi procesja z modlitwami za zmarłych i wypominkami. Natomiast wieczorem, o godz. 18:00, zgromadzimy się przy cmentarnym krzyżu na różaniec za zmarłych.
3. We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli w tzw. Dniu Zadusznym, Msza święta za dusze w czyśćcu cierpiące o godz. 17:00. Pamiętajmy także o odpustach za zmarłych. Można je zyskać za każdym razem, gdy nawiedzamy cmentarz pod zwykłymi warunkami: stan łaski uświęcającej i modlitwa na intencję Ojca świętego.
4. Porządkującym groby przypominamy o składowaniu odpadów w odpowiednim miejscu i o konieczności wnoszenia opłat z tego tytułu. Na ten rok wynosi ona 40 zł. Opłatę można uiścić w kancelarii, w zakrystii przed Mszą świętą lub wpłacić na konto parafialne.
5. W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 16:00. Po Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Serca Pana Jezusa.
6. W przyszłą niedzielę, poprzedzająca Święto Niepodległości, o godz. 12:00, tradycyjna Msza święta w intencji Ojczyzny. Poprzedzi ją, o 11:45, program artystyczny, przygotowany przez uczniów SP w Baruchowie. Po Mszy świętej złożymy kwiaty pod obeliskiem przed świątynią i odmówimy modlitwę w intencji Ojczyzny.
7. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Henryka Rusickiego, Mirosława Zamerskiego, Tomasza Zamerskiego, Sławomira Olszewskiego, Ryszarda Filipiaka, Franciszkę Glinkowską, Krzysztofa Sobczaka, Barbarę Zielińską, Tomasza Zielińskiego i Krzysztofa Zielińskiego z Krzewentu.
8. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXX Niedziela Zwykła

[ 23.10.2022 r. ]

1. Trwają nabożeństwa różańcowe. Zachęceni przez Królową Pokoju sięgamy po tę wypróbowaną przez pokolenia modlitwę przede wszystkim, by błagać o pokój dla świata.
2. Dzisiejsza niedziela obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Misyjny. To dla wszystkich wiernych przypomnienie, że pierwszym i najważniejszym obowiązkiem Kościoła, a zatem i ucznia Jezusa, jest głoszenie Ewangelii.
3. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. Rozpoczęliśmy porządkowanie naszych grobów. Dobry moment, by przypomnieć sobie, że cmentarz jest przede wszystkim miejscem modlitwy. Wszystko, co na nim robimy, ma jej służyć. Stąd nasza pamięć nie tylko o zewnętrznym wystroju. Także o wypominkach i uczestnictwie we Mszy świętej.
4. Porządkującym groby przypominamy o składowaniu odpadów w odpowiednim miejscu i o konieczności wnoszenia opłat z tego tytułu. Na ten rok wynosi ona 40 zł. Opłatę można uiścić w kancelarii, w zakrystii przed Mszą świętą lub wpłacić na konto parafialne.
5. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłym tygodniu: 797 zł na inwestycje parafialne i 268 zł na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
6. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXIX Niedziela Zwykła

[ 16.10.2022 r. ]

1. Trwają nabożeństwa różańcowe. Zachęceni przez Królową Pokoju sięgamy po tę wypróbowaną przez pokolenia modlitwę przede wszystkim, by błagać o pokój dla świata.
2. Dziś obchodzimy kolejny Dzień Papieski. W tym roku jest zachętą do refleksji nad jedną z ważniejszych encyklik Jana Pawła II – Fides et ratio, ukazującej związki wiary i rozumu. To także okazja do wsparcia Dzieła Nowego Tysiąclecia – Fundacji, zbierającej środki na stypendia dla młodzieży z najbardziej ubogich części Polski. Zbiórka do puszek przed Kościołem.
3. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Marka Adamskiego, Michała Adamskiego, Arkadiusza Konikowskiego, Mariannę Konikowską, Sławomira Stasiaka, Monikę Stasiak, Grzegorza Zarembę, Marka Wojciechowskiego i Stanisława Pietruszewskiego z Krzewentu.
4. Wspomnienia liturgiczne w nadchodzącym tygodniu:
• W poniedziałek św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
• We wtorek św. Łukasz, ewangelisty, patrona służby zdrowia
• W środę błog. Jerzego Popiełuszko, prezbitera i męczennika
• W czwartek św. Jana Kantego, prezbitera
• W sobotę świętego Jana Pawła II, papieża
• Przyszła niedziela obchodzona jest Kościele jako Światowy Dzień Misyjny
5. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXVIII Niedziela Zwykła

[ 9.10.2022 r. ]

1.    Trwają nabożeństwa różańcowe. Zachęceni przez Królową Pokoju sięgamy po tę wypróbowaną przez pokolenia modlitwę przede wszystkim, by błagać o pokój dla świata. Szczególnym dniem modlitwy jest czwartek, 13 października – sto piąta rocznica zakończenia objawień w Fatimie, gdzie Matka Boża w sposób szczególny prosiła o modlitwę, mogącą uchronić świat przed zagładą.
2.    W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić kolejny Dzień Papieski. W tym roku będzie zachętą do refleksji nad jedną z ważniejszych encyklik Jana Pawła II – Fides et ratio, ukazującej związki wiary i rozumu. To także okazja do wsparcia Dzieła Nowego Tysiąclecia – Fundacji, zbierającej środki na stypendia dla młodzieży z najbardziej ubogich części Polski. Zbiórka do puszek przed Kościołem.
3.    Dziś w całej Polsce liczenie wiernych, uczestniczących w niedzielnej Mszy świętej. Jest ono jednym z elementów nadań nad religijnością Polaków.
4.    Wspomnienia liturgiczne w nadchodzącym tygodniu:
•    We wtorek świętego Jana XXIII, papieża;
•    W środę błogosławionego Jana Beyzyma, misjonarza na Madagaskarze;
•    W czwartek błogosławionego Honorata Koźmińskiego;
•    W sobotę świętej Teresy Wielkiej, odnowicielki Karmelu.
5.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXVII Niedziela Zwykła

[ 2.10.2022 r. ]

1.    Rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Zachęceni przez Królową Pokoju sięgamy po tę wypróbowaną przez pokolenia modlitwę przede wszystkim, by błagać o pokój dla świata. Ufamy, że tylko łaska Boża potrafi skruszyć ludzkie serca i w świecie rozdartym wojnami zaprowadzić pokój.           
2.    Pierwsza niedziela miesiąca jest kolejnym krokiem w przygotowaniu nawiedzenia obrazu Matki Bożej w naszej diecezji i parafii. Prosimy Boga, byśmy dobrze wykorzystali ten czas łaski na przemianę naszych serc i ożywienie miłości do Boga i Kościoła.
3.    W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 16:00.
4.    Wspomnienia liturgiczne w nadchodzącym tygodniu:
•    We wtorek świętego Franciszka z Asyżu;
•    W środę rocznica konsekracji Bazyliki Katedralnej we Włocławku;
•    W czwartek świętej Faustyny Kowalskiej;
•    W piątek Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
5.    Msze święte gregoriańskie za ś.p. Irenę Gątarek odprawiane będą po różańcu, według listy wywieszonej w gablocie.
6.    W minionym tygodniu zakupiliśmy 2 tyś. litrów gazu na ogrzewanie kościoła.
7.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXVI Niedziela Zwykła

[ 25.09.2022 r. ]

1.    W sobotę rozpoczynamy tradycyjne nabożeństwa różańcowe. Modlić się będziemy przede wszystkim o pokój na świecie, ale i w naszych osobistych intencjach. Różaniec będziemy odmawiać w dni powszednie po Mszy św. o godz. 17:00; w niedzielę po Mszy św. o godz. 9:00. Serdecznie zapraszam
2.    O posprzątanie i przystrojenie kościoła kwiatami w sobotę proszę: Krystynę Grzybowską, Pawła Stasiaka, Hannę Przygodzką, Mieczysława Kazimierskiego, Stanisława Wróblewskiego, Eugeniusza Roga, Ryszarda Grzybowskiego, Jerzego Rękawieckiego, Małgorzatę Szor i Henryka Szredera z Lubat.
3.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXV Niedziela Zwykła

[ 18.09.2022 r. ]

1.    Dziś Kościół w Polsce obchodzi 56. Dzień Środków Społecznego przekazu. W tegorocznym Orędziu papież Franciszek zwraca się nie tylko do pracowników mediów. Także do ich odbiorców, a zwłaszcza wiernych Kościoła. Pisze między innymi: „Również w Kościele istnieje wielka potrzeba słuchania i wsłuchiwania się. Jest to najcenniejszy i najbardziej odradzający dar, jaki możemy sobie nawzajem ofiarować. My, chrześcijanie, zapominamy, że posługa słuchania została nam powierzona przez Tego, który jest słuchaczem par excellence i że jesteśmy powołanie do uczestnictwa w Jego dziele. „Powinniśmy słuchać poprzez ucho Boga, jeśli chcemy móc przemówić poprzez Jego Słowo”[4]. Tak protestancki teolog Dietrich Bonhoeffer przypomina nam, że pierwsza służba, jaką jesteśmy winni innym w komunii, polega na słuchaniu ich. Kto nie umie słuchać swojego brata, wkrótce nie będzie już zdolny słuchać także Boga. W działalności duszpasterskiej najważniejszym dziełem jest „apostolat ucha”. Słuchanie przed mówieniem, jak napomina apostoł Jakub: „Niech każdy będzie chętny do słuchania, nieskory do mówienia” (1, 19). Udzielić bezinteresownie trochę swojego czasu, aby słuchać ludzi, jest pierwszym aktem miłości.
2.    Dziś na Mszy świętej o godz. 12:00 rozpoczynamy przygotowanie dzieci do pierwszej Komunii świętej
3.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXIV Niedziela Zwykła

[ 11.09.2022 r. ]

1.    Jeszcze raz składam podziękowanie za przygotowanie tegorocznych dożynek parafialnych: przygotowującym piękne wieńce, smaczny chleb, służbie liturgicznej, asyście, straży pożarnej, dziewczynkom sypiącym kwiaty, ubierającym świątynię i pomagającym przyjąć gości na plebanii – Bóg zapłać.                             
2.    W przyszłą niedzielę rozpoczynamy przygotowanie dzieci i ich rodzin do Pierwszej Komunii świętej. Dzieci i rodziców zapraszam na Mszę świętą o godz. 12:00.
3.    O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Piotra Justyńskiego, Daniela warszawskiego, Marzenę Zawadzką, Barbarę Laskowską, Danutę Ogińską, Zbigniewa Żakowieckiego, Marcina Majewskiego i Jolantę Gołaszewską z Lubat.
4.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXIII Niedziela Zwykła

[ 4.09.2022 r. ]

1.    Niedziela po liturgicznym wspomnieniu błogosławionej Bronisławy. Dziękujemy Bogu za tę, która od lat towarzyszy naszym modlitwom i wstawia się za nami u Jezusa, przypominając równocześnie wchodzącym do świątyni, że najważniejszą sprawą w życiu jest troska o zbawienie; o to, by Bóg zawsze był na pierwszym miejscu.
2.    Pierwsza niedziela września to także dziękczynienie za tegoroczne plony. Znakiem wdzięczności są przyniesione do świątyni wieńce. Zaś znakiem, że chcemy dzielić się owocami ziemi i pracy rąk ludzkich z bliźnimi są złożone na ołtarzu chleby. Modlimy się, by „chleba naszego powszedniego” nie zabrakło nie tylko w naszych domach; także tam, gdzie go brakuje z racji wojen i klęsk żywiołowych. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości.
3.    Zapalona przy ołtarzu błogosławionej Bronisławy świeca przypomina, że za rok o tej porze wejdziemy w etap bezpośredniego przygotowania do nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Modlimy się o to, by ten rok przemienił nasze serca i rozpalił je jeszcze większą miłością do Jezusa, Jego Matki i Jego Kościoła.
4.    W czwartek, 8 września, Kościół świętuje Narodzenie najświętszej Maryi Panny. To także dzień święcenia ziarna pod przyszłoroczny zasiew i modlitwy o błogosławieństwo w jesiennych pracach polowych. Zapraszam na Mszę świętą o godz. 18:00
5.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XXII Niedziela Zwykła

[ 28.08.2022 r. ]

1.    Ostatnia niedziela wakacji. Wielu gości wróci do swoich domów a dzieci za kilka dni do szkół. Życzymy szczęśliwych powrotów, a dzieciom, by nowy rok szkolny wykorzystały nie tylko do pogłębienia wiedzy; także do pogłębienia przyjaźni z Jezusem.
2.    W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 17:00. Przy okazji proszę, by przyjść do kościoła wcześniej, zrobić dobry rachunek sumienia i nie odkładać spowiedzi na ostatnie minuty przed Mszą świętą.
3.    Przyszła niedziela to wspomnienie Błogosławionej Bronisławy i parafialne dziękczynienie za plony. Uroczysta suma o godz. 12:00. Dziesięć minut przed jej rozpoczęciem przed drzwiami świątyni gromadzą się delegacje z wieńcami i chlebem, którym podzielimy się po skończonej celebracji. Jak zwykle zapraszam asystę, straż pożarną, służbę liturgiczną, dziewczynki do sypania kwiatów i tych gości, którzy jeszcze nie wyjadą do swoich domów, albo zechcą przyjechać specjalnie na dożynki.
4.    O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Henryka Kruczyńskiego, Dariusza Kruczyńskiego, Czesławę Adamczewską, Elżbietę Adamczewską, Henryka Adamczewskiego, Krzysztofa Adamczewskiego, Romana Justyńskiego, Sławomira Sobierajskiego, Krystiana Sobierajskiego, Adama Kowalskiego i Henryka Kierzkowskiego z Dębowa.

XXI Niedziela Zwykła

[ 14.08.2022 r. ]

1. Witamy odpoczywających w naszych pięknych okolicach gości. Niech las, woda, słońce i wiatr, będą sprzymierzeńcami, pomagającymi po miesiącach wytężonej pracy odzyskać równowagę ciała i ducha, a bliski kontakt z przyrodą zachwycić się jej Stwórcą.
2. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Barbarę Bógdał, Krzysztofa Piotrowskiego, Józefa Adamczewskiego, Ilonę Zielińską, Franciszka Jasiakiewicza, Krzysztofa Wilińskiego, Zbigniewa Bógdał, Marię Bógdał, Wiesława Kruczyńskiego i Michała Kruczyńskiego z Dębowa.
3. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

Intencje mszalne w przyszłą niedzielę:

8:00 + Pelagię i Czesława Krzyżanowskich, int. córek wnucząt z rodzinami
10:00 + Andrzeja Bronikowskiego (r.śm.), Pelagię, Mieczysława Bronikowskich, Kazimierę,, Jerzego Kacprzyk, Mariannę Kacprzyk
12:00 Za parafian

XX Niedziela Zwykła

[ 21.08.2022 r. ]

1.    Witamy odpoczywających w naszych pięknych okolicach gości. Niech las, woda, słońce i wiatr, będą sprzymierzeńcami, pomagającymi po miesiącach wytężonej pracy odzyskać równowagę ciała i ducha, a bliski kontakt z przyrodą zachwycić się jej Stwórcą.
2.    Jutro obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto w Polsce bywa nazywane Matki Bożej Zielnej. Choć nie jest to jeszcze czas dożynek parafialnych do świątyni przynosimy bukiety kwiatów i ziół, by z Maryją – najdoskonalszym owocem tej ziemi – dziękować Bogu za to, co zrodziło się w tym roku na polach i w sadach. Poświęcenie bukietów po każdej Mszy świętej.
3.    Dziękując za złożone na tacę oraz indywidualnie ofiary informuję, że w dalszym ciągu oczekujemy na wyznaczenie przez firmę terminu montażu nowego nagłośnienia w kościele.
4.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XIX Niedziela Zwykła

[ 7.08.2022 r. ]

1.    Witamy odpoczywających w naszych pięknych okolicach gości. Niech las, woda, słońce i wiatr, będą sprzymierzeńcami, pomagającymi po miesiącach wytężonej pracy odzyskać równowagę ciała i ducha, a bliski kontakt z przyrodą zachwycić się jej Stwórcą.
2.    Dziś Diecezja Włocławska rozpoczyna nowennę przed nawiedzeniem kopii obrazu Jasnogórskiego i jubileuszem 900 lat Diecezji Włocławskiej. Przygotowaniom i nawiedzeniu towarzyszyć będzie hasło: „Przez Matkę do Syna – 900 lat Diecezji Włocławskiej”. Znakiem rozpoczęcia przygotowania będzie zapalona na sumie specjalna świeca.
3.    O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Sebastiana Ostrowskiego, Zdzisława Ostrowskiego, Romana Musiał, Huberta Jędrzejczaka, Marka Musiał, Janusza Piotrowskiego, Dariusza Pietrusiaka, Jadwigę Neyman i Antoniego Leoniaka z Okien.
4.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

XVIII Niedziela Zwykła

[ 31.07.2022 r. ]

1.    Witamy odpoczywających w naszych pięknych okolicach gości. Niech las, woda, słońce i wiatr, będą sprzymierzeńcami, pomagającymi po miesiącach wytężonej pracy odzyskać równowagę ciała i ducha, a bliski kontakt z przyrodą zachwycić się jej Stwórcą.
2.    Jutro kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17:00 w całym kraju odezwą się syreny alarmowe. Zatrzymajmy się na ten moment, by uczcić pamięć bohaterów.
3.    W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 17:00. Po Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Serca Pana Jezusa.
4.    W przyszłą niedzielę cała Diecezja Włocławska rozpocznie nowennę przed nawiedzeniem kopii obrazu Jasnogórskiego i jubileuszem 900 lat Diecezji Włocławskiej. Przygotowaniom i nawiedzeniu towarzyszyć będzie hasło: „Przez Matkę do Syna – 900 lat Diecezji Włocławskiej”. Znakiem rozpoczęcia przygotowania będzie zapalona na sumie specjalna świeca i specjalne modlitwy.

XVII Niedziela Zwykła

[ 24.07.2022 r. ]

1.    Witamy odpoczywających w naszych pięknych okolicach gości. Niech las, woda, słońce i wiatr, będą sprzymierzeńcami, pomagającymi po miesiącach wytężonej pracy odzyskać równowagę ciała i ducha, a bliski kontakt z przyrodą zachwycić się jej Stwórcą.
2.    Dzisiejsza niedziela poprzedza liturgiczne wspomnienie świętego Krzysztofa – patrona podróżujących, w szczególności kierowców. Z tej okazji po sumie poświęcenie pojazdów mechanicznych. Dla ich właścicieli przygotowaliśmy drobne upominki. Ofiary złożone przy okazji, jak każdego roku, przeznaczone są na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy. Zajmująca się tym organizacja MIVA Polska każdego roku wyposaża dziesiątki kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich katechetów pracujących na misjach w samochody terenowe, quady, motocykle i łodzie motorowe, by ułatwić im dotarcie do najodleglejszych miejsc w ich placówkach misyjnych.
3.    O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Janinę Kowalec, Piotra Filipskiego, Bożenę Wilińską, Ireneusza Jasiakiewicza, Stanisława Staniszewskiego, Henryka Radziszewskiego i Krystynę Śnioch z Okien.
4.    W najbliższym tygodniu, w sprawach pilnych, proszę zgłaszać się do pana organisty i księdza proboszcza z Kłotna.
5.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. W zakrystii kilka egzemplarzy Gościa Niedzielnego Ekstra o cudach eucharystycznych.

XVI Niedziela Zwykła

[ 17.07.2022 r. ]

1.    Lato w pełni. Przeplata słońcem, deszczem, upałami i chłodem. Parafia, jak co roku, powiększa się o przybywających gości. W ich gronie widzimy Skautów Europy, rodziny wzrastające w wierze we wspólnotach Neokatechumenalnych, ewangelizatorów i członków grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym, rodziny z Ruchu Domowego Kościoła i wielu innych. Każda niedzielna Eucharystia pozwala nam dzięki tej obecności doświadczyć Kościoła, podążającego za Zmartwychwstałym Panem; Kościoła bogatego w różne dary i charyzmaty. Niech ten czas służy zbudowaniu nas wszystkich: parafian i gości.
2.    Przyszła niedziela poprzedza liturgiczne wspomnienie świętego Krzysztofa – patrona podróżujących, w szczególności kierowców. Z tej okazji po sumie poświęcenie pojazdów mechanicznych. Dla ich właścicieli przygotowaliśmy drobne upominki. Ofiary złożone przy okazji, jak każdego roku, przeznaczone są na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy. Zajmująca się tym organizacja MIVA Polska każdego roku wyposaża dziesiątki kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich katechetów pracujących na misjach w samochody terenowe, quady, motocykle i łodzie motorowe, by ułatwić im dotarcie do najodleglejszych miejsc w ich placówkach misyjnych.
3.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. W zakrystii kilka egzemplarzy Gościa Niedzielnego Ekstra o cudach eucharystycznych.

XV Niedziela Zwykła

[ 10.07.2022 r. ]

1. Lato. Kwitną lipy. Żurawie wyprowadziły młode. Małe bociany z gniazd patrolują okolicę. Bielejące zboża przypominają o zbliżających się żniwach. Dla jednych czas odpoczynku. Dla innych wytężonej pracy. Witamy gości wakacyjnych i życzymy udanego wypoczynku. Jak zwykle zapraszamy do odwiedzin naszego kościoła. Msze święte w tygodniu o godz. 18:00, sakrament pojednania pół godziny przed Mszą świętą.

2. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Mariusz Milczarek, kawaler z Trzebowa i Karolina Jankowska, panna ze Świątkowic, zapowiedź druga.

3. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Józefa Baranowskiego, Marcina Baranowskiego, Jerzego Kordyla, Andrzeja Jędrzejczaka, Pawła Jędrzejczaka, Irenę Kruszewską, Henryka Kruszewskiego i Romana Ogińskiego z Okien.

 
4. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. W zakrystii kilka egzemplarzy Gościa Niedzielnego Ekstra o cudach eucharystycznych.

XIV Niedziela Zwykła

[ 3.07.2022 r. ]

1.    Lato przywitało nas upałami i burzami. Modlimy się, by Opatrzność uchroniła plony przed zniszczeniem, a odpoczywającym dała sprzyjającą pogodę. Witamy gości wakacyjnych i życzymy udanego wypoczynku. Jak zwykle zapraszamy do odwiedzin naszego kościoła. Msze święte w tygodniu o godz. 18:00, sakrament pojednania pół godziny przed Mszą świętą.
2.    W środę przeżyliśmy piękną i wzruszającą uroczystość odpustu i prymicji ks. Przemysława Szczepaniaka. Dziękuję za pięknie przystrojony kościół, dobrze przygotowaną liturgię, zaangażowanie asysty, straży pożarnych i dzieci sypiących kwiaty.
3.    Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Mariusz Milczarek, kawaler z Trzebowa i Karolina Jankowska, panna ze Świątkowic, zapowiedź pierwsza.
4.    O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Antoniego Jasiakiewicza, Beatę Ziółkowską i Romana Staniszewskiego z Okien; Pawła Jankowskiego (spod szkoły), Andrzeja Deickiego, Halinę Mechuła i Pawła Jankowskiego (ze szkoły).
5.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka.

XIII Niedziela Zwykła

[ 26.06.2022 r. ]

1.    W czwartek zakończyliśmy tydzień eucharystyczny w naszej parafii. Dziękuję asyście, strażom pożarnym, dzieciom i służbie liturgicznej.  Cieszymy się, że jest w parafii grupa osób, podtrzymujących tradycję plecenia wianków, będących dziękczynieniem za zrodzone w tym roku dary Boże.
2.    W środę Kościół obchodzi Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To równocześnie święto patronów naszej parafii. Uroczysta suma odpustowa o godz. 12:00. Liturgii będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi ks. Przemysław Szczepaniak. Będzie to jego Msza prymicyjna w naszej parafii. Zapraszam parafian i gości, a w szczególności asystę, straże pożarne, dziewczynki do sypania kwiatów i służbę liturgiczną
3.    W tym tygodniu przypada Pierwszy Piątek Miesiąca. Spowiedź od godziny 17:00. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy do Serca Pana Jezusa.
4.    O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę mieszańców Trzebowa.
5.    Jak zwykle z wyprzedzeniem zwracam się z prośbą o przygotowanie wieńców i chlebów na tegoroczne dożynki parafialne:
•    Wieńce: sołectwo Skrzynki – Sławomir Krajewski i Jacek Wiliński; sołectwo Okna – Zdzisław Ostrowski i Józef Gozdowski; sołectwo Goreń – Konrad Gołębiewski i Maciej Sadlak; sołectwo Krzewent – Dariusz Jabłoński i Józef Lewandowski.
•    Chleb: Skrzynki – Marcin Paczkowski; Czarne-Radziszewski – Piotr Ogiński; Trzebowo – Marek Włodarzewski; Okna – Piotr Filipski; Dębowo – Roman Justyński; Lubaty – Danuta Ogińska; Goreń – Krzysztof Kaźmierski; Krzewent – Andrzej Włodarzewski
6.    Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka.

XII Niedziela Zwykła
[ 19.06.2022 r. ]
  1. W atmosferze skupienia i modlitwy przeżyliśmy w czwartek Uroczystość Bożego Ciała. W jej przygotowanie zaangażowało się wiele osób: budujący i przystrajający ołtarze, straż pożarna, asysta, dzieci sypiące kwiaty, służba liturgiczna. Im wszystkich wyrażamy wdzięczność. Angażowali się na chwałę Bożą, ale i nasz duchowy pożytek.
  2. W tak zwanej oktawie Bożego Ciała gromadzimy się wokół Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie i każdego dnia, do czwartku, uwielbiamy Go w procesji eucharystycznej. Na zakończenie oktawy tradycyjne święcenie wianków.
  3. Zakończenie oktawy zbiega się z uroczystością Narodzin św. Jana Chrzciciela. Ta bowiem, gdy zbiega się z uroczystością Serca Pana Jezusa, przenoszona jest w kalendarzu liturgicznym na dzień poprzedzający. Natomiast w piątek odnowimy nasze zawierzenie Boskiemu Sercu Jezusa.
  4. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Józefa Gozdowskiego, Henryka Guzińskiego, Marka Gospodarowicza, Jana Krajewskiego, Ryszarda Piątkowskiego, Łukasza Muszyńskiego, Teresę Piątkowską, Marcina Wilińskiego, Kazimierza Doleszczaka, Tomasza Doleszczaka i Piotra Ogińskiego z Czarnego.

Uroczystość Trójcy Świętej

[ 12.06.2022 r. ]

  1. Trwają nabożeństwa czerwcowe. Każdego dnia modlimy się o to, by Jezus kształtował nasze serca miłością, wypływającą z Jego przebitego Serca.
  2. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała. W czwartek, po dwuletniej przerwie, Jezus Chrystus ukryty w Hostii, wyjdzie w uroczystej procesji na drogi naszych miast i wiosek, by błogosławić naszym domom i zagrodom. Procesja jest także przypomnieniem, że ten Jezus, którego adorujemy chce być przede wszystkim pokarmem dla naszej duszy i ciała
  3. Procesja wyruszy po Mszy św. o godz. 10:00. Ołtarze tradycyjnie u państwa Tomaszewskich, Witkowskich, Gątarków i przy kościele. Zapraszam asystę, straż pożarną, służbę liturgiczną, dziewczynki do sypania kwiatów, oraz wszystkich parafian i odpoczywających w tym czasie nad jeziorami gości.
  4. W godz. 10:45 do 12:00, od skrzyżowania z żużlówką w lesie na Czarnem, do skrzyżowania z drogą na Lubaty, wstrzymany zostanie ruch samochodowy. Objazd wyznaczony będzie przez las.
  5. Próba dla dzieci sypiących kwiaty we wtorek i środę, po Mszy świętej wieczornej. W oktawie Bożego Ciała procesja wokół kościoła po Mszy wieczornej; w niedzielę po sumie.

Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. W zakrystii wydany specjalnie z okazji Uroczystości Bożego Ciała numer Gościa Niedzielnego ekstra. Zachęcam do lektury.

Zesłanie Ducha Świętego

[ 5.06.2022 r. ]

1. Uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończy się okres Wielkanocny. To dzień, w którym wierzący mocniej niż zwykle uświadamiają sobie, że zostali posłani do świata w mocy Ducha Świętego, by głosić Ewangelię. To także dzień szczególnej modlitwy w intencji o jedność Kościoła, której Duch Święty jest sprawcą.

2. Tydzień między Zesłaniem Ducha Świętego a uroczystością Trójcy Świętej, to ostatnie dni, by odbyć spowiedź wielkanocną. Taka możliwość jest każdego dnia w tygodniu, pół godziny przed wieczorną Mszą świętą.

3. Trwają nabożeństwa czerwcowe. Każdego dnia modlimy się o to, by Jezus kształtował nasze serca miłością, wypływającą z Jego przebitego Serca.

4. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.


Wniebowstąpienie Pańskie

[ 22.05. 2022 r. ]

1.   Różaniec o pokój

Kończy się maryjny maj. Ojciec święty pragnie, by zakończyć go różańcową modlitwą o pokój. Będzie jej przewodniczył we wtorek, o godz. 18:00, w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Do modlitwy włączą się sanktuaria świata, w tym Jasna Góra i będzie transmitowana przez media. Włączymy się do niej, odmawiając różaniec w naszej świątyni.

2.   Nabożeństwa czerwcowe

W czerwcu czcimy w sposób szczególny Najświętsze Serce Jezusa. Każdego dnia wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Serca Pana Jezusa.

 3.   Zesłanie Ducha Świętego

Uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy okres Wielkanocy. To dzień szczególnej modlitwy o jedność Kościoła i ducha misyjnego wśród wierzących. W naszej parafii zaczyna się porządek wakacyjny, to znaczy Msze święte niedzielne o godz. 8:00, 10:00 i 12:00.

4.   Rodziny zastępcze
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Więcej informacji na ten temat w kancelarii parafialnej.

5.   Sprzątanie kościoła

O Posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę Pawła Wawrzyńskiego, Andrzeja Pietruszewskiego, Romana Sakowskiego, Andrzeja Turskiego, Janinę Sakowską, Grzegorza Sakowskiego, Alinę Wawrzyńską i Pawła Wawrzyńskiego z Czarnego-Radziszewa.

6.   Prasa Katolicka

Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

VI Niedziela Wielkanocy

[ 22.05. 2022 r. ]
1. Trwa maryjny maj
W kościele przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, na wioskach przy kapliczkach przydrożnych, modlimy się słowami Litanii Loretańskiej i śpiewamy pieśni ku czci Matki Bożej. W tym roku modlimy się w sposób szczególny o pokój w Ukrainie oraz za tych, którzy musieli uciekać ze swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca.
2. Caritas Polska informuje o coraz trudniejszej sytuacji w Ukrainie
Caritas Polska informuje o coraz trudniejszej sytuacji w Ukrainie, ale też w Syrii, czy objętej wojną Afryce. Dlatego warto pamiętać o stojącej przy obrazie bł. Bronisławy puszce i – w miarę możliwości – wspierać pozostających bez dachu nad głową i pracy.
3. W przyszłą niedzielę Kościół obchodzi Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
3. Oznacza to, że zbliżamy się do końca okresy spowiedzi wielkanocnej. Każdy, kto chce to uczynić ma możliwość każdego dnia w tygodniu, pół godziny przed Mszą świętą.
4. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę mieszkańców Czarnego-Nadleśnictwa.
5. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka, zachęcam do lektury.

Nabożeństwa

Niedziele i święta (IX - V)

900, 1200

Niedziele i święta (VI - VIII)

800, 1000, 1200

Dni powszednie (IV - IX)

1800

Dni powszednie (X - III)

1700

Odpusty

Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła (29 VI)

Dożynki i uroczystość ku czci bł. Bronisławy (pierwsza niedziela września)

MOŻESZ WESPRZEĆ NASZA PARAFIĘ DAROWIZNĄ

Dziękujemy!

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Skrzynki 31
87-821 Baruchowo

woj. kujawsko-pomorskie,
pow. włocławski,
gm. Baruchowo

Dziękujemy

Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią.
Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.