1. Dziś w całym Kościele rozpoczyna się dialog synodalny, którego tematem są trzy słowa: „komunia, uczestnictwo, misja”. W dokumencie przygotowawczym czytamy, że jego celem „nie jest tworzenie dokumentów, ale „rozwijanie marzeń, proroctw i wizji, rozkwitanie nadziei, wzbudzanie zaufania, opatrywanie ran, tkanie relacji, wskrzeszenie świtu nadziei, uczenie się od siebie nawzajem i tworzenie pozytywnego wyobrażenia, które oświeci umysły, ogrzeje serca, przywróci siłę rękom”. W najbliższym czasie dowiemy się w jaki sposób w naszej diecezji będziemy mogli włączyć się w synodalny proces odnowy Kościoła.
 2. Trwa miesiąc modlitwy różańcowej. Każdego dnia, rozważając na różańcu tajemnice naszego zbawienia, modlimy się w intencji Kościoła, zwłaszcza rozpoczętego Synodu, naszej Ojczyzny, o pokój na świecie i w naszych prywatnych intencjach.
 3. W sobotę na różaniec zapraszam młodzież z roczników 2003-2006.
 4. Bóg zapłać za ofiarę 267 zł, złożoną w ubiegłą niedzielę na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 5. Dziś taca na inwestycje parafialne. Ofiary w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na zakup nowych urządzeń do wyświetlania pieśni w kościele.
 6. Powoli zaczynamy porządkować cmentarz. Przypominam przy okazji o obowiązku uiszczenia corocznej opłaty za wywóz śmieci. W zakrystii i kancelarii parafialnej przyjmowane są tak zwane wypominki za zmarłych.
 7. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.

 1. Trwa miesiąc modlitwy różańcowej. Każdego dnia, rozważając na różańcu tajemnice naszego zbawienia, modlimy się w intencji Kościoła, zwłaszcza rozpoczętego Synodu, naszej Ojczyzny, o pokój na świecie i w naszych prywatnych intencjach. Serdecznie zapraszam.
 2. Dziś kolejny, przebiegający pod hasłem: „Nie lękajcie się”, Dzień Papieski. Jesteśmy zaproszeni, by w świetle nauczania świętego Jana Pawła II jeszcze raz przyjrzeć się zniewalającym nas lękom i znaleźć na nie odpowiedź, jaką daje każdego dnia Chrystus. To również okazja, by poprzez złożone po Mszy świętej przed kościołem ofiary dać kolejną cegiełkę na żywy pomnik papieża Polaka, jakim są stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 3. Także dziś, na sumie, poświęcimy różańce dla dzieci pierwszokomunijnych. Z tej okazji różaniec również dziś po sumie.
 4. Powoli zaczynamy porządkować cmentarz. Przypominam przy okazji o obowiązku uiszczenia corocznej opłaty za wywóz śmieci.
 5. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Cecylię Bronikowską, Krzysztofa Bronikowskiego, Barbarę Miller, Józefa Bronikowskiego, Annę Bronikowską, Andrzeja Szlachetkę, Irenę Gątarek, Zdzisława Chojnackiego i Piotra Gątarka ze Skrzynek.

 1. Dziś Niedziela Świętego Franciszka. Kończy rozpoczęty września „Czas dla stworzenia”. To coroczne wydarzenie zachęca nas do tego by z jednej strony doświadczyć piękna Stworzenia, zachwycić się nim, a z drugiej podjąć refleksję nad codziennymi nawykami, które mogą mu szkodzić. To może być dla nas punkt wyjściowy do pełnego życia w zgodzie ze Stwórcą i światem przyrody.
 2. Czwartek to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Jest to święto patronalne Żywego Różańca. Zapraszam do wspólnej modlitwy. W tym roku podczas różańca modlimy się w dalszym ciągu o ustanie pandemii, o pokój na świecie i w naszej Ojczyźnie, a także o dobro owoce rozpoczynającego się w sobotę Synodu, w którym po raz pierwszy na zasadzie równoprawnych członków obok biskupów znajdą się ludzie świeccy. Nabożeństwa różańcowe odprawiane są po wieczornej Mszy świętej; w przyszłą niedzielę po sumie, podczas której zostaną poświęcone różańce dla dzieci pierwszokomunijnych.
 3. Przyszła niedziela to kolejny Dzień Papieski. Obchodzony będzie pod hasłem: „Nie lękajcie się”. W skierowanym z tej okazji do wiernych Liście biskupów polskich czytamy między innymi: „Od inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II minęły już czterdzieści trzy lata. Zmieniły się niektóre źródła lęków i obaw przeżywanych przez ludzi. Jednak niezmienną odpowiedzią na nie jest Dobra Nowina o Chrystusie – Odkupicielu człowieka, który nadaje sens ludzkiemu życiu i przynosi pokój serca. Tę prawdę odkrywamy w Słowie Bożym, na którego kartach odnajdujemy trzysta sześćdziesiąt pięć razy wezwanie Nie lękacie się! Jakby każdego dnia Bóg chciał zapewnić nas o tym, że jest z nami”. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyć będzie zbiórka na Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 4. Powoli zaczynamy porządkować cmentarz. Przypominam przy okazji o obowiązku uiszczenia corocznej opłaty za wywóz śmieci.

Papieska intencja modlitewna na październik

 1. Od jutra Msze święte w tygodniu będą odprawiane o godz. 17:00
 2. W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 16:00.
 3. Także od piątku rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. W tygodniu odprawiane będą po Mszy św. wieczornej. W następną niedzielę po Mszy św. o godz. 9:00
 4. W sobotę, jak już było ogłaszane, diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Początek, w katedrze, o godz. 10:00.
 5. Powoli zaczynamy porządkować cmentarz. Przypominam przy okazji o obowiązku uiszczenia corocznej opłaty za wywóz śmieci.
 6. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Pawła Adamczewskiego, Rafała Bąkowskiego, Marka Pyszkowskiego, Marka Wawrzyniaka, Zofię Wawrzyniak, Arkadiusza Matusiaka, Artura Zawadzkiego, Jolantę Jabłońską i Piotra Jabłońskiego ze Skrzynek.

 1. Za dwa tygodnie nasza diecezja będzie dziękować Bogu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski skierował do wiernych słowo, w którym czytamy między innymi: „Dla nas, jako diecezjan włocławskich, szczególnie radosny jest fakt wyniesienia do chwały błogosławionych Prymasa Tysiąclecia. Pamiętamy przecież, że bł. Stefan kard. Wyszyński ukończył Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku, we włocławskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie i lata pracy kapłańskiej poświęcił naszej diecezji, co wielokrotnie było podkreślone w dniu beatyfikacji. Jako diecezja chcemy podziękować Bogu za dar nowego Błogosławionego. Uczynimy to w sobotę 2 października w Bazylice Katedralnej we Włocławku podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 11.00. Wcześniej, o godz. 10.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 10.30 wysłuchamy prelekcji o związkach bł. kard. Wyszyńskiego z naszą diecezją. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tym dziękczynieniu”.
 2. O posprzątanie i przystrojenie w sobotę kościoła kwiatami proszę: Sławomira Pyszkowskiego, Andrzeja Sadło, Roberta Wiśniewskiego, Antoniego Łacko, Jadwigę Pyszkowską, Józefa Pyszkowskiego, Arkadiusza Pyszkowskiego, Marię Adamczewską ze Skrzynek                                                
 3. Pod chórem jest do nabycia najnowszy numer tygodnika Idziemy. W zakrystii Gość Niedzielny Extra, wydanie na okoliczność beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej. Zachęcam do lektury.
 4. Intencje mszalne w przyszłą niedzielę:

 9:00 + Bolesława, Marka Woźniaków

12:00 + Jana Michalskiego (20 r.śm.), int. żony

Za parafian zostanie odprawiona na urlopie.