1. Poświęceniem ognia, odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, a przede wszystkim gromkim Alleluja i Komunią świętą rozpoczęliśmy świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Niech radosna uroczystość dotyka głębi naszych serc, ożywia wiarę, nadzieję i miłość, a Zmartwychwstały niech przenika wszystkie dziedziny naszego życia swoją mocą i swoim pokojem.
 2. Przeżycie Triduum paschalnego i radości zmartwychwstania to zasługa wielu osób, które zaangażowały się w przygotowanie liturgii i kościoła. Dziękujemy zatem ministrantom, zwłaszcza najstarszym i panu organiście za zaangażowanie w przygotowanie liturgii; paniom Ewie Paczkowskiej, Emilii czerwińskiej i Teresie Piątkowskiej za piękne dekoracje kwiatowe; Marcinowi Paczkowskiemu i Tomaszowi Mieszkalskiemu za uporządkowanie terenu wokół świątyni; straży pożarnej z Gorenia i Skrzynek za jej trwanie na modlitwie przy grobie i udział w procesji, asyście za jej uświetnienie, wreszcie wszystkim, którzy złożyli ofiary w trosce o to, by piękne święta były przeżywane w pięknie udekorowanej świątyni.
 3. Jutro, poniedziałek w oktawie Wielkanocy, Msze święte jak w każdą niedzielę.
 4. W przyszłą niedzielę, Bożego Miosierdzia, po sumie, spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku przystąpią do I Komunii świętej.

 1. Z oczyszczonym w sakramencie Bożego Miłosierdzia sercem wchodzimy w najważniejszy i zarazem najpiękniejszy czas roku liturgicznego: w Święte Triduum Paschalne. Jego szczytem będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w czasie Wigilii Paschalnej. Ci, którzy wczoraj z różnych powodów nie mogli skorzystać z sakramentu pojednania mogą to uczynić w trzy pierwsze dni Wielkiego Tygodnia pół godziny przed Mszą świętą wieczorną. Natomiast chorych odwiedzę w Wielki Poniedziałek od godz. 9:00
 2. Bóg zapłać za ofiary do Grobu Pańskiego: 240 zł z Dębowa, 430 zł z Krzewentu, 155 z czarnego-Nadleśnictwa. Dziękuję pp. Adamowi Kruczyńskiemu, Dominikowi Justyńskiemu, Sabinie Zamerskiej, Helenie Pietruszewskiej, Janinie Kafarskiej, Malwinie i Ewie Stanisławskim za zebranie ofiar. W sumie, razem z ofiarami indywidualnymi zebrano 3 663 zł.
 3. Pod chórem jest do nabycia prasa katolicka. Zachęcam do lektury.
 4. Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynamy trzy najświętsze dni roku liturgicznego – Święte Triduum Paschalne. Po Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do tzw. ciemnicy i adoracja do czasu rozpoczęcia Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Po tej Liturgii przeniesienie Pana Jezusa do kaplicy adoracji, czyli tzw. grobu. Adoracja zakończy się pięć minut przed Wigilią Paschalną, czyli pierwszą Mszą Zmartwychwstania Pańskiego (godz. 22:00). Ta najbardziej uroczysta celebracja roku liturgicznego, zwana w tradycji Kościoła Matką wszystkich Wigilii, zostanie zakończona procesją eucharystyczną. Pierwsza Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 10:00. Do udziału w Triduum zapraszamy całą parafię i gości. Na procesję asystę i straż pożarną. Służba liturgiczna – mamy nadzieję – jak zwykle stanie na wysokości zadania.
 5. Wielki Czwartek: przypominam, że tradycja parafii jest zbiórka darów, które przekazujemy do schroniska dla bezdomnych we Włocławku. Dary zostawiamy w koszu pod chórem. Przyniesione w procesji do ołtarza są konkretnym znakiem realizacji przykazania miłości, zostawionego przez Chrystusa na Ostatniej Wieczerzy.
 6. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę: w kościele o 9:00 i o 12:00. Na wioskach: 10:00 – Krzewent remiza; od 10:30 Goreń remiza; 11:00 Czarne-Szkoła. Pamiętajmy jednak, że o wiele ważniejszą od święcenia pokarmów jest adoracja Pana Jezusa w wystawionym Najświętszym Sakramencie. Dlatego starajmy się przynajmniej na kilkanaście minut przybyć do świątyni i w ten sposób przeżywać ciszę Wielkiej Soboty.
 7. Pamiętajmy, że sposób przeżywania Triduum Paschalnego jest sprawdzianem naszej wiary!

 

 1. Zasłonięty krzyż jest znakiem, że Kościół wchodzi w drugą część okresu Wielkiego Postu. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą Męki Pańskiej. W obliczu tajemnicy Krzyża stajemy z naszymi grzechami i słabościami wierząc, że dzięki Niemu możemy mieć nadzieję na Boże przebaczenie.
 2. Tajemnicy Bożego Miłosierdzia, wyrażającej się w odpuszczeniu grzechów dotkniemy osobiście w sobotę. W tym dniu przypada parafialny dzień skupienia. Msze święte o godz. 9:00, 12:00 i 16:00. Spowiedź pół godziny przed Mszą świętą. Byłoby pięknie, gdybyśmy do spowiedzi przygotowali się wcześniej przez odprawienie Drogi Krzyżowej i zrobiony w piątkowy wieczór rachunek sumienia. Przygotowując się do spowiedzi pamiętajmy o słowach świętego Leona Wielkiego: „Jeżeli mamy nadzieję na zmartwychwstanie ciała wpierw musimy zmartwychwstać w naszych sercach”.
 3. W przyszłą niedzielę wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. To wydarzenie upamiętnia procesja z palmami. W naszej parafii rozpocznie się ona tradycyjnie o godz. 11:30 przy figurce Matki Bożej w lesie na Czarnem. Stamtąd, przyśpiewie „Hosanna” przejdziemy do świątyni.
 4. Chorych odwiedzę w domach w przyszły poniedziałek.
 5. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Tomasz Mieszkalski, kawaler z Kuźnic, parafia Śmiłowice i Emilia Czerwińska, panna ze Skrzynek – zapowiedź druga.
 6. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego: 301 zł z Gorenia od strony Krzewentu, 90 zł z Trzebowa, 357 zł z Lubat. Dziękuję Izabeli Szczepańskiej, Paulinie Rozworskiej, Marii Jędrzejczak i Jolancie Gołaszewskiej za zebranie ofiar.

Papieska intencja modlitewna na kwiecień 2019

 

Niedziela, 31 marca – IV Niedziela Wielkiego Postu
  9:00    Za parafian
            Gorzkie Żale
12:00 + Jerzego Zarębę (20 r.śm.), int. żony i dzieci

Poniedziałek, 1 kwietnia
7:30      W pewnej intencji

Wtorek, 2 kwietnia
18:00 + Genowefę Jabłońską (pog), int. siostry Heni

Środa, 3 kwietnia
18:00 + Stanisława Szczepaniaka (pog), int. wnuczki Anety z Łukaszem

Czwartek, 4 kwietnia
18:00 + Kazimierę i Kazimierza Kalinowskich (pog), int. rodz. Wiśniewskich z Włocławka

Piątek, 5 kwietnia – I Piątek Miesiąca
17:30    Droga Krzyżowa
18:00 + Michała Paszkowskiego (pog), int. dziadków Widawskich

Sobota, 6 kwietnia
18:00 + Stanisława Zielińskiego (pog), int. córki Iwony i wnuczki Sandry

Niedziela, 7 kwietnia - V Niedziela Wielkiego Postu
  9:00 + Kazimierza Lewandowskiego (pog 1 r.śm.), i int. syna z rodz. z Lipna
            Gorzkie Żale
12:00    Za parafian

 1. Trwa Wielki Post, czas do przygotowania do dobrego przeżycia Świąt Paschalnych. Niech będzie w nim więcej modlitwy, czytania Pisma świętego i uczynków miłosierdzia. Módlmy się także o dobrą spowiedź. Zwłaszcza dla młodzieży z naszej parafii.
 2. Z Wielkim Postem związane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W naszej parafii odprawiane są tradycyjnie w piątki o godz. 17:30 i w niedzielę po Mszy św. o godz. 9:00.
 3. Wraz z kwietniową zmianą czasu wieczorna Msza święta jest odprawiana o godz. 18:00.
 4. W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź od godz. 16:30.
 5. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: Tomasz Mieszkalski, kawaler z Kuźnic, parafia Śmiłowice i Emilia Czerwińska, panna ze Skrzynek – zapowiedź pierwsza.
 6. Bóg zapłać za 375 zł, złożone do puszki caritas na pomoc ofiarom tajfunu w Mozambiku. Dziękuję także za ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego: 260 zł z Okien, 370 zł z Czarnego-Radziszewa, 180 zł z Krzewentu od strony Gorenia, 500 zł z Gorenia od strony p. Rudzińskich i Telążnej Kanał, 720 zł ze Skrzynek. Podziękowania dla pań: Urszuli Musiał, Ewy Radziszewskiej, Teresy Piątkowskiej, Jadwigi Filipiak, Jadwigi Pyszkowskiej, Lucyny Matusiak, Bożeny Zasada i Ewy Paczkowskiej za zebranie ofiar.